Przemek Saracen Bez kategorii Ciekawostki geograficzne Brazylii: długość granic, linii brzegowej i sąsiadujące państwa

Ciekawostki geograficzne Brazylii: długość granic, linii brzegowej i sąsiadujące państwa

Ciekawostki geograficzne Brazylii: długość granic, linii brzegowej i sąsiadujące państwa post thumbnail image

Brazylia to kraj niezwykły i różnorodny pod wieloma względami. Przyciąga turystów z całego świata przepięknymi plażami, puszcza Amazonki, fascynującą kulturą czy wyjątkowym klimatem karnawału. Wielu z nas kojarzy ten piękny kraj przede wszystkim z piłką nożną, jednak warto przyjrzeć się też innym jego aspektom, takim jak geografia. Pod tym kątem Brazylia również ma się czym pochwalić – otóż jest to piąty co do powierzchni kraj na świecie! W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej ciekawostkom geograficznym Brazylii, począwszy od długości granic, przez linię brzegową aż po sąsiadujące z nią państwa.

Długość granic

Brazylia może poszczycić się ogromnym obszarem, który zajmuje prawie połowę powierzchni całej Ameryki Południowej. Jej granice rozciągają się na imponującej długości 16 156 km (łączna długość równa czaszkach ułożonych od siebie jednego człowieka). Co więcej, Brasília dzieli swoje granice aż z dziesięcioma innymi państwami, nie licząc Antarktydy. Wśród nich znajdują się takie kraje, jak Argentyna, Boliwia, Kolumbia, Gujana, Francja (za sprawą terytorium zamorskiego – Gujany Francuskiej), Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj oraz Wenezuela. Warto podkreślić, że jedynym krajem południowoamerykańskim, z którym Brazylia nie graniczy są Chile i Ekwador.

Linia brzegowa

Kolejnym aspektem geograficznym Brazylii wartym uwagi jest jej linia brzegowa. Otóż kraj ten zachwyca swoim urokliwym wybrzeżem o długości aż 7 491 km! Dla porównania – to ponad dwa razy dłużej niż linia brzegowa Polski! Taka długość sprawia, że turyści mają do wyboru wiele pięknych plaż. Piaszczyste wybrzeże wzdłuż Oceanu Atlantyckiego to prawdziwy raj dla miłośników słońca i ciepłego morza.

Sąsiadujące państwa

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Brazylia graniczy z niemal wszystkimi krajami Ameryki Południowej. Taki stan rzeczy wynika z jego bardzo korzystnego położenia geograficznego i dużej powierzchni. Warto przyjrzeć się bliżej tym relacjom sąsiedzkim, które przyczyniają się do wzajemnych wpływów kulturowych i historycznych.

Najdłuższym odcinkiem granicy Brazylii jest linia odgradzająca ten kraj od Boliwii – ma ona aż 3 423 km. Kolejny na liście są granice z Peru (2 995km), również stanowiące ogromną część granicy wspólnej. Najkrótsza zaś to linia dzieląca Brazylię od Urugwaju, o długości „jedynie” 985 km.

Brazylia to fascynujący kraj nie tylko ze względu na swoją bogatą kulturę, piękne plener i niepowtarzalne przygody. Geografia Brazylii jest równie imponująca, gorąca i różnorodna jak jej mieszkańcy. W tym artykule przyjrzymy się trzem aspektom geografii Brazylii: długości jej granic, linii brzegowej oraz państw, z którymi się graniczy.

Długość granic Brazylii

Brazylia jest nie tylko największym państwem Ameryki Południowej, ale także piątym na świecie pod względem powierzchni. Obejmuje łącznie aż 8 515 767 km² i graniczy z większością państw znajdujących się na tym kontynencie, wynosząc łączną długość granic na około 15 733 km. Jest to przede wszystkim możliwe dzięki temu, że kraj położony jest centralnie na kontynencie, a jego długa linia graniczna tworzy nieregularny kształt.

Linia brzegowa Brazylii

Brazylia ma wyjątkowo długą linię brzegową o długości około 7 491 km, która rozciąga się od północnej części kraju, gdzie graniczy z Gujaną, aż do jego południowego krańca przy granicy z Urugwajem. Linia ta przebiega przez niezwykle różnorodne obszary – od odludnych piaszczystych plaż, poprzez imponujące klify, aż do gęstych lasów tropikalnych. Dlatego też wybrzeże Brazylii jest cenione zarówno przez turystów, jak i lokalnych mieszkańców za swoje piękno oraz możliwości uprawiania rozmaitych sportów wodnych.

Sąsiadujące państwa

Brazylia może poszczycić się bezpośrednimi granicami z aż dziesięcioma państwami. Oto one, wraz ze wspomnianą wcześniej długością granic:

1. Argentyna: 1 263 km
2. Boliwia: 3 403 km
3. Kolumbia: 1 644 km
4. Gujana Francuska (terytorium zamorskie Francji): 730 km
5. Gujana: 1 606 km
6. Paragwaj: 1 373 km
7. Peru: 1 560 km
8. Surinam: 593 km
9. Urugwaj: 985 km
10. Wenezuela: 2 121 km

Jedynym krajem Ameryki Południowej, z którym Brazylia nie sąsiaduje, jest Chile oraz Ekwador.

Warto dodać, że na granicach z niektórymi z tych krajów znajdują się naturalne bariery geograficzne. Przykładem jest chociażby granica z Kolumbią, gdzie znajduje się gęsty las tropikalny Amazonia czy granica z Boliwią, którą częściowo wyznacza rzeka Paragwaj.

Related Post