Przemek Saracen Bez kategorii Brazylia – kolos Ameryki Południowej: poznanie największego kraju tego kontynentu

Brazylia – kolos Ameryki Południowej: poznanie największego kraju tego kontynentu

Brazylia – kolos Ameryki Południowej: poznanie największego kraju tego kontynentu post thumbnail image

Brazylia, oficjalnie Federacyjna Republika Brazylii, to największy kraj Ameryki Południowej i piąty co do wielkości na świecie. Cechuje się imponującym krajobrazem, różnorodnością kultur i bogatym dziedzictwem historycznym. Znajdziemy tu zarówno góry Andów, jak i rozległe równiny Amazonii oraz niezliczone wybrzeża z urokliwymi plażami.

Spacerując po Brazylii, przy odrobinie uwagi odkrywamy bogactwo kulturowe kraju. Tradycyjne muzyka i taniec samby zachwycają od pokoleń, a brazylijski futbol uważany jest za prawdziwą religię. Poznanie Brazylii to także zrozumienie jej skomplikowanej historii – przeszłości zakorzenionej w kolonializmie, walce o niepodległość i militaryzmie.

Serce Brazylii bije w jej głośnych metropoliach takich jak Rio de Janeiro, Sao Paulo czy Salvador. To ogromne miasta wyróżniające się niewiarygodnym kontrastem pomiędzy bogatymi dzielnicami i fawelami – trudno nie zauważyć problemów społecznych takich jak bieda czy przestępczość. Mimo to, brazylijskie miasta fascynują swoim zgiełkiem, energetyczną atmosferą i kulturą.

Poznanie Brazylii nie byłoby jednak pełne bez odkrycia jej niezwykłych atrakcji przyrodniczych. Obowiązkowe i niewątpliwie najbardziej znane miejsca to wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Iguaçu ze wspaniałym przypadkiem wodopołu Fazu Iguaça oraz Amazonia – największy las deszczowy świata zamieszkały przez wiele nieznanych gatunków roślin i zwierząt oraz zamieszkujących je rdzenne społeczności.

Jednak Brazylia to trudny do ogarnięcia kraj. Czasem można odnieść wrażenie, że odwiedzenie kilku miast czy atrakcji turystycznych to zaledwie zarys tego, co oferuje ten olbrzymi kontynent. Istotne jest zrozumienie, że każdy region Brazylii charakteryzuje się unikalnymi tradycjami i kolorem lokalnym.

Na północnym zachodzie kraju spotkamy kulturę rodzimych Indian amazońskich oraz boom na ekoturystykę. Na północnym wschodzie Brazylii czeka na turystów siła afrobeautytycznej kultury Bahiiuchwalające się Parque Nacional da Chapada Diamantina. W regionach centralnych przeważają z kolei wpływy kultury europejskiej.

Brazylia oferuje dosłownie wszystko – odświętokrocz aniowuzaufokscenicznych parków narodowych, przez historyczne miasta koloniałne, po kilometry plaż i egzotycznych wysp. Warto więc spróbować zrozumieć swoje piękno, biorąc pod uwagę jego wielkość i różnorodność. Ziemia najjaśniejszy efootballera Pelé to prawdziwy skarb wciąż oczekujący na odkrycie przez tych, którzy mają wystarczająco dużo ciekawości i determinacji, aby poznać te zakamarki świata.

Brazylia to piąty co do wielkości kraj na świecie, zajmujący prawie połowę powierzchni Ameryki Południowej. Znana z pięknych plaż, zmysłowego tańca samby i imponującej Amazonii, Brazylia to kraj niezwykłej różnorodności kulturowej i przyrodniczej.

Geografia

Brazylia znajduje się na wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej, granicząc z dziesięcioma innymi krajami: Argentyną, Boliwią, Kolumbią, Gujaną Francuską, Gujaną, Paragwajem, Peru, Surinamem, Urugwajem oraz Wenezuelą. Jej łączna powierzchnia wynosi niemal 8,5 miliona kilometrów kwadratowych.

Na terenie kraju można wyróżnić pięć głównych regionów geograficznych: Wyżynę Brazylijską, Kotlinę Amazonki, Wyżynę Gujańską, Wyżynę Patagonską oraz Nizinę Nadbrzeżną. Najwyższym szczytem kraju jest Pico da Neblina (2995 m n.p.m.), znajdujący się na granicy z Wenezuelą.

Przyroda

Brazylijska przyroda zachwyca swoim bogactwem – od równikowej dżungli, przez sawanny, aż po brazylijską pampę. Szacuje się, że na terenie tego kraju żyje około 60% wszystkich gatunków zwierząt i roślin zamieszkujących Amerykę Południową. Największą atrakcją jest oczywiście Amazonka – największa na świecie kraina deszczowej puszczy obejmująca pół miliona kilometrów kwadratowych.

Gospodarka

Brazylia jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata. Jest jednym z tzw. krajów BRICS (wraz z Rosją, Indiami, Chinami i RPA), grupy gospodarek, które mają duży potencjał wzrostu gospodarczego. Rozwinięty przemysł, rolnictwo oraz sektor usług powodują, że Brazylia staje się coraz ważniejszym graczem na arenie międzynarodowej.

Kultura

Brazylijska kultura to fascynujące połączenie tradycji afrykańskich, europejskich i rdzennej ludności amerykańskiej. Od odważnych strojów podczas karnawału w Rio de Janeiro po zmysłowe rytmy samby. Brazylia to także ojczyzna wielu znanych sportowców, takich jak legenda futbolu – Pelé oraz zawodników MMA – Anderson Silva czy José Aldo.

Turystyka

Brazylia obfituje w liczne atrakcje turystyczne. Niewątpliwie należy tu wspomnieć o karnawale w Rio de Janeiro, który przyciąga miliony turystów z całego świata. Oprócz tego na terenie kraju znajdują się niezwykłe miejsca, takie jak Wodospady Iguazu, archipelag Fernando de Noronha czy Park Narodowy Chapada Diamantina.

Społeczeństwo

Brazylijczycy są uważani za ludzi otwartych, przyjaznych i serdecznych. Chociaż społeczeństwo jest wielokulturowe, często mówi się o „duszy brazylijskiej” nazywanej „jeito brasileiro”, która jest obecna pomimo różnic społecznych czy zróżnicowanego pochodzenia etnicznego.

Related Post